Využijte i vy dotační program Dešťovka
Na Magistrát města Opavy se často obracejí občané s dotazy, kde získat informace o dotacích z programu Dešťovka. „Rozhodli jsme se proto vyjít vstříc poskytnutím základních informací a věříme, že se jim bude dařit lépe zorientovat,“ uvedl náměstek primátora Michal Jedlička, který má ve své gesci životní prostředí. V tomto případě se jedná o národní dotace ze Státního fondu životního prostředí. Ten vytvořil internetové stránky, na nichž se občané dozvědí potřebné informace. „Web je přehledný, uživatelsky přívětivý a obsahuje i odpovědi na nejčastěji kladené dotazy. V pracovní době je možné zavolat i na bezplatnou poradenskou linku 800 260 500,“ doplnil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Vaníček.
„Žadatel musí vědět, zda chce srážkové vody používat pouze pro zálivku zahrady nebo na zálivku a na splachování WC, a třetí možností je, že bude ke splachování a na zálivku zahrady používat i přečištěné odpadní vody z dřezů, van či sprchových koutů, tedy tzv. šedou vodu,“ vysvětlil dále náměstek Michal Jedlička s tím, že na webu je kalkulačka, do které zájemce zadá rozměry střech či zpevněných ploch, z nichž chce vodu využívat, a název obce, kde se dotčený objekt nachází, z čehož kalkulačka dosadí objem srážek v dané lokalitě. Výsledkem je velikost nádrže na akumulaci zachycených vod. Výše dotace je vždy maximálně 50 % ze způsobilých výdajů. U projektů zahrnujících přečištění odpadních vod z domácnosti lze získat i 10 tisíc korun na projektovou přípravu. Nádrže by měly být umístěny ideálně pod zemí či ve sklepě, nebo tepelně izolované bez přístupu slunečního záření tak, aby se zadržovaná voda příliš neohřívala a nekazila se.
V případě nejsložitějších podporovaných opatření, kdy se žadatel rozhodne využívat zároveň srážkovou i tzv. šedou vodu z domácnosti po jejím přefiltrování, a to ke splachování WC i k zavlažování zahrady, může dosáhnout až na 105 tis. Kč dotace. Způsobilými výdaji jsou zde např. pořízení nádrží jak na srážkovou, tak na odpadní vodu, výkopové i montážní práce, filtrační technologie i rozvody vody a v tomto případě i projektová příprava. Ale dotace bude opět činit maximálně 50 % způsobilých výdajů.
Dotaci je možné získat i např. na využití bývalých studní či nepoužívaných žump a septiků pro účely jímání srážkových vod. V takovém případě jsou uznatelnými konkrétní výdaje na vyčištění, na zednické úpravy a izolační práce, na technologii filtrace a na napojení.
Obecně lze v případě využití na zálivku získat dotaci až 55 tis. Kč, pro použití i na splachování toalet až 65 tis. Kč a při využití srážkové i šedé vody z domácnosti až 105 tis. Kč. Vždy je ale nutné další minimálně stejnou částku přidat z vlastních prostředků.
Příklad z internetové kalkulačky
Zájemce ze Suchých Lazců má zájem o nejjednodušší opatření na akumulaci srážkových vod pouze pro zálivku zahrady o velikosti 350 m2 a má k dispozici střechy z rodinného domu a z garáže v součtu o ploše 130 m2. Kalkulačka mu ukáže, že potřebuje nádrž o objemu cca 3,2 m3 a na její pořízení a zapravení, dále na filtraci a rozvody vody může získat dotaci až 31 200 Kč, což odpovídá max. 50 % uznatelných výdajů.
Anna Sotolářová
Tiskové oddělení