Město obhájilo kategorii C místní Agendy 21
Město Opava je od roku 2011 zapojeno do celosvětově uznávaného plánu směřujícího k udržitelnému rozvoji s názvem místní Agenda 21, podporuje participativní rozpočet a zapojení obyvatel do dění ve městě prostřednictvím nejrůznějších aktivit.
Těmito aktivitami se nám podařilo udržet kategorii C.
Co se tedy letos povedlo?
Začali jsme vyhlášením 6. výzvy participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. O vaše hlasy soutěžilo 11 projektů, ze kterých jste vybrali 6 vítězných – 3 malé nápady a 3 velké nápady. Více o projektech naleznete zde.
Dále byly po celý rok v Opavě pořádány osvětové kampaně, na které jsme obdrželi dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
V květnu začala osvěta o kompostu. Učitelé z mateřských a základních škol zakládali kompost, učili se, co do kompostu nepatří a také sbírali tipy, jak učit děti o kompostování. Na podzim se pak všichni účastníci učili zakládat vermikompostéry a vybírat do nich vhodné žížaly. Proběhly také online semináře pro nadšence kompostování z řad veřejnosti.
Mezitím se představili zástupci opavských sociálních služeb na festivalu Slunovrat a všechny návštěvníky tak trochu vzdělali o tom,
jaké možnosti mají nejen uživatelé dané sociální služby, ale také veřejnost. Během 3 červnových dnů tak tito zástupci sociálních služeb
a jejich klienti představovali svou práci, navazovali kontakty a také prodávali své výrobky.
V říjnu a listopadu pak proběhly ještě dva semináře pro účastníky komunitního plánování. Tyto semináře byly zaměřeny především
na zvládání stresu a psychickou pohodu. Tyto tři kampaně se nám povedlo uspořádat pod zmíněnou dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci projektu Opava – osvětové kampaně 2022. Tím jsme ale neskončili.
Povedlo se nám také obdržet dva odznáčky dobré praxe! První jsme dostali za to, že jsme zapojili studenty do testování participativní aplikace, ve které bylo možné navrhnout vybavení parku přímo v terénu. Aplikace se sice pro další užívání neosvědčila, ale studenti byli velmi aktivní a poskytli konstruktivní zpětnou vazbu.
Druhý odznáček jsme obdrželi za přednášku s názvem Jak se točí Kola pro Afriku, která proběhla v rámci Evropského týdne mobility. Přednáška byla uspořádána hlavně z toho důvodu, že se každoročně vybere v Opavě velké množství jízdních kol, která po servisu a opravách putují do africké Gambie.
Osvěta probíhala letos napříč všemi tématy, ať už se jednalo o životní prostředí, zdraví, nebo společenskou odpovědnost.
Byly to například oslavy Dne Země, Dne stromů, Světový den bez tabáku, nebo Evropský týden mobility a jiné.
Fotografie z osvětových kampaní: