K létu patří slunce, voda a spaní ve stanu

Upraveno: 18.02.2020
Ilustrační obrázek

Určitě si většina z nás zavzpomíná na léto, kdy jsme spali jako děti ve stanu ať už na zahradě rodinného domu, nebo třeba na trávě mezi domy na sídlišti. Někoho ta romantika oslovila natolik, že vyhledává spaní ve stanu i v dospělosti. Někdo k tomu vede i své děti a jiný zase řeší spaním ve stanu levnou dovolenou. Můžeme ale nocovat ve stanu kdekoliv?

Podle českých zákonů lidé mohou v přírodě volně přespat, je však rozdíl mezi nocováním a tábořením. Prvním termínem se rozumí strávit noc na jednom místě, většinou pod širákem, a další den pokračovat dál, aniž by v dané lokalitě zůstal o přítomnosti člověka jakýkoli jiný důkaz. Za to táboření, čili stanování, už má dlouhodobější charakter a hlavně se může odehrávat jen tam, kde je to povoleno.

Podle druhu pozemku, na kterém chceme nocovat se odvíjí množství zákazů. 

- Národní park - v první zóně NP se musíte pohybovat pouze po vyznačených stezkách, nocovat by tedy šlo pouze přímo na stezce. V tomto ohledu doporučujeme využívat vyhrazených “nocovišť”. Nicméně jak velký je rozdíl, jestli si na kraji stezky lehnu přes den, nebo v noci?

- Chráněná krajinná oblast - zde je situace přívětivější, přenocovat můžete prakticky kdekoliv.

- Přírodní rezervace a památky jakožto další typy chráněných oblastí ze svých plánů raději vypusťte. Pravidla tam jsou přísnější.

- Území obce - obec může zvláštní vyhláškou zakázat táboření i nocování na celém svém území, ale obvykle se tak neděje. Než ale vyrazíte, zkuste se na obecním úřadě informovat.

- Soukromý pozemek - pokud jde o soukromý pozemek (les, louka) máte povinnost si před tábořením  získat  souhlas vlastníka.

Teď už máte přehled o pozemcích  na kterých chcete ulehnout. Jak je to ale s pojmy nocovat, nebo tábořit?

V lese můžete zůstat i přes noc a nikdo vás nemůže žádným způsobem omezovat. České zákony umožňují v přírodě volně ,,nocovat,,. Definice tohoto termínu se ustálila na tvrzení, že jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu. Příkladem nocování je například položení karimatky a zalehnutí ve spacáku.

Druhým termínem, který zákony zmiňují, je ,,táboření,,. Tím je například vícedenní pobyt na jednom místě, kde si postavíte stan a založíte ohniště. Táboření je na většině míst zakázáno, případně k němu musíte mít souhlas majitele pozemku.

Hranice mezi těmito termíny není v zákoně úplně jasná, dá se ale říci, že postavením stanu či jiného pevného přístřešku se dostáváte na hranu oblasti nocování, ačkoliv chcete setrvat jen jednu noc. Ke stanování proto doporučujeme používat kempy, vyhnete se tak nepříjemnému probuzení ze strany strážců zákona.

Vše záleží na konkrétní situaci a daném místě.

 

M.D.