Na konci ledna 2008 se v Paříži konalo 1. koordinační zasedání v rámci mezinárodního projektu „Prevence recidivy“
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií
Opava se zapojila do dvouletého mezinárodního projektu „prevence recidivity“, jehož hlavním partnerem je mezinárodní síť měst EFUS se sídlem v Paříži zaměřená na bezpečnost ve městech.
Cílem projektu je vypracovat návrh opatření pro vytvoření takového servisu ve městě, který by omezil opakované páchání trestné činnosti zejména u mladistvých pachatelů, a pachatelů ve věku blízkému věku mladistvých.
Zkušenosti všech zúčastněných se shodují na tom, že „prvopachatelé“ se zpravidla do půl roku dopouštějí trestné činnosti opakovaně a stávají se z nich „recidivisté“. Šetřením bylo zjištěno, že k tomu nedochází tam, kde je zabezpečeno vedení mladého člověka před propuštěním a krátce po propuštění z výkonu trestu. Stejná zkušenost je s pachateli trestných činů, kterým je podmíněně zastaveno trestní stíhání a je jim uložena povinnost zúčastnit se programu vedeného Probační a mediační službou ČR.
Když se takový člověk ocitne na ulici, má tendenci vrátit se do prostředí ze kterého vyšel a které ho v důsledku přivedlo do vězení. Pokud se mu nenabízí alternativa, nemá jinou možnost. Náš právní řád takové možnosti zná, ale neexistuje státní složka, která by byla schopna jej realizovat včetně financování.
Cílem projektu je vytvořit kvalifikované doporučení k vytvoření takového systému služeb – sociálních, hmotných, školících – aby se mladý člověk podmíněně propuštěný z výkonu trestu, nebo proti kterému bylo podmíněně zastaveno trestní stíhání, mohl o tyto služby opřít na cestě do normálního života.
V rámci projektu nebude žádná služba zřízena, nebude nic tvořeno. Vznikne jen dokument který na základě naší legislativy, s využitím existujících služeb doporučí jejich aktivity a vzájemnou provázanost, a na základě existující legislativy doporučí podporu těch služeb, které tady z nějakého důvodu chybí.
Letošní rok bude věnován sběru dat a nejlepších praktik, k tomuto bude mj. využito např. i zázemí sdružení měst EFUS, které má dnes více než 300 členů. Následující rok budou vhodné praktiky implementovány ve městech Le Havre, Brasov (Rumunsko) a Opava.