Exkurze do bioplynové stanice
Ve čtvrtek 23. 6. 2022 jsme společně s učiteli škol navštívili bioplynovou stanici, kterou vlastní Zemědělská a. s. v Opavě – Kylešovicích. Exkurze proběhla v rámci osvětové kampaně Podpora kompostování v opavských školách, na kterou město získalo dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci programu Podpora dobrovolných aktivit v oblasti udržitelného rozvoje a místní Agendy 21 pro rok 2022.
Podnikem Zemědělské a. s. nás provedl pan Schreier. Poučil nás o obnovitelných zdrojích a udržitelném čerpání energie. Nabyli jsme informace o tepelných čerpadlech do domácností, fotovoltaických panelech a dalších možnostech.
Následně jsme se přesunuli přímo k bioplynové stanici. Dozvěděli jsme se, čím se stanice plní. V případě tohoto zemědělského podniku se jedná o chlévský hnůj, siláž a zbytky cukrové řepy z cukrovaru. Viděli jsme navážení směsi zbytkových odpadů z chlévů na linku, která tyto odpady dopravuje přímo do stanice. Prohlédli jsme si kontrolní stanoviště monitoringu stavu nádrží, i kogenerační jednotku, kde dochází k výrobě elektřiny a uvolňování tepla. Dozvěděli jsme se, že stanice je ochlazována dešťovou vodou, která je ještě následně užívána k zalévání polí. Nejzajímavější informací pro nás všechny bylo to, že bioplynová stanice vůbec nesmrdí!
Jelikož jsme byli zvědaví, mohli jsme si prohlédnout také ostatní zemědělská pracoviště sloužící k chovu krav.
Učitelé mateřských a základních škol již plánují návštěvu podniku s dětmi, veřejnost může Zemědělskou a. s. navštívit v rámci příležitostných exkurzí.
Zajímavost:
Jak funguje taková bioplynová stanice? Bioplynová stanice je moderním a ekologickým zařízením na zpracování organického odpadu. Tento odpad je bez přístupu vzduchu přeměněn za pomocí mikrobiomu (společenství mikroorganismů) na bioplyn a tzv. digestát. Bioplyn se dále využívá k výrobě elektřiny a tepla. Digestát lze následně využít jako hnojivo, obdobně jako kompost.
Adéla Kozelková
koordinátorka MA 21