Workshop Obnova slezských center nabízí přednáškový blok
Po vynucené covidové pauze se do Opavy opět vrací program workshopu Obnova slezských center. Ten bude realizován v rámci projektu „Obnova slezských center I. – Opava“. Město na něj získalo dotaci v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Česká republika – Polsko.
Polským partnerem uvedeného projektu byla Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Racibórzu. Letošní workshop se uskuteční ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT Praha.
Od 7. do 10. října 2021 se slezská metropole stane místem dalších odborných i osvětových akcí. Pro širokou veřejnost je pak připraven páteční přednáškový blok v prostoru Slezanky na Horním náměstí, který bude mít následující program:
▶ od 14 hodin – prof. Ing. arch. Jan Jehlík (vedoucí Ústavu urbanismu FA ČVUT): „Mapování historických měst a jejich jedinečnosti“
Přednáška prof. Jehlíka představí v roce 2020 zpracovanou a obhájenou Metodiku komplexní identifikace a ochrany atributů hodnot historických měst a jejich veřejných prostorů pro záchranu a zachování jejich autenticity v rámci projektu Ministerstva kultury ČR NAKI II: Původ a atributy památkových hodnot historických měst české republiky, DG16P02R025. V rámci projektu byly v letech 2016–2020 zkoumány podstatné jevy a atributy vytvářející komplexní pohled na památkové hodnoty v měřítku urbánních celků. Na loňské výstavě v galerii Jaroslava Fragnera byly prezentovány výstupy hlavních výsledků projektu: Funkční vzorek hypotetického vytyčovacího přístroje „gromy“, Metodika komplexní identifikace a ochrany atributů hodnot historických měst a Mapy atributů komplexní identity historického města. Základní přístup je založen na vzorech analýz stability a proměn městské struktury v časovém i měřítkovém kontextu, primárně zpracovávaných v prostředí GIS.
K tématu vyšla rovněž publikace - katalog Skrytý řád a vnitřní podstata jedinečnosti historických měst České republiky.
▶ od 16 hodin - dr inż.arch. Henryk Zubel a dr inż.arch. Wiesław Olejko: „Strategie obnovy polských měst v letech 1946-2021 - doktríny a architektura“
▶ od 18 hodin - doc. Boris Redčenkov (FA ČVUT Praha): „Architektonicko-urbanistické intervence v Chebu projektu “Studenti ČVUT pro Cheb“ a diskuse nad zadáními semestrálních projektů architektonických témat v centru Opavy.“
„Ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze je sestaveno zadání semestrálních projektů na architektonická témata v centru Opavy. Ta řeší aktuální potřeby města a problémové místa. Projektu se zúčastní studenti z ateliérů Borise Redčenkova a Kamily Amblerové. Součástí kulturně-vzdělávacího programu je studentský víkendový workshop, prezentace finálních návrhů pro vedení města, laickou i odbornou veřejnost a výstava všech projektů, která bude zahrnovat i přednášky odborníků týkající se sdílení informací, jak přistupovat k tvorbě a užívání městského a veřejného prostoru,“ uvedl k přednášce Boris Redčenkov.
Projekt "Studenti pro Opavu" je zahájen nyní na podzim roku 2021, kdy začíná zimní semestr a studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze začínají pracovat na sestavených zadáních ateliéru doc. Ing. arch. Borise Redčenkova a základního ateliéru navrhování MgA. Kamily Amblerové. Oba ateliéry fungují vertikálně, což znamená, že se prolínají studenti jednotlivých ročníků (první až pátý ročník). Zadání pro studenty ZAN budou témata: Labyrint / Bludiště v zimním semestru a následně v letním semestru "špalíček". V ateliéru Borise Redčenkova se budou zpracovávat urbanistická témata (ulice Praskova, náměstí u bývalých hradních bran, Krnovská ulice), architektonická témata (dostavby v centru města) a krajinářská témata (řeka Opava, systém hradebních parků a návaznost na ostatní veřejná prostranství).
„Práce z obou semestrů a obou ateliérů, včetně ukázek prací polských kolegů, budou prezentovány na výstavě Obnova slezských center a u příležitosti mezinárodního festivalu Den architektury na začátku října roku 2022,“ shrnul závěrem výstupy projektu hlavní architekt města Opavy Petr Stanjura.
Martin Kůs
tiskové oddělení