Pomáhal osvobozovat Opavu. Nyní město pomáhá jemu.
Také letos zašle město bývalému sovětskému vojákovi, který se zúčastnil na jaře roku 1945 osvobozovacích bojů o Opavu, finanční dar. Iraklij Levanovič Kandareli, plukovník v záloze, žije v Gruzínském městě Gori nedaleko Tbilisi. Loni v listopadu oslavil již 93. narozeniny.
„Je to jediný žijící čestný občan Opavy,“ připomněla mluvčí města Lada Dobrovolná a dodala, že čestné občanství získal v roce 1974, tehdy společně s dalšími třemi sovětskými vojáky, kteří také pomáhali osvobozovat Opavu. Ti už ale nežijí.
Finanční pomoc zasílá město Gruzinci již 15 let. “V posledních letech jsme mu posílali každé dva roky 20 tisíc korun, nyní radní rozhodli , že mu bude zasílána poloviční částku, tedy 10 tisíc korun, ale každoročně,“ uvedla Dobrovolná s tím, že peníze veterán využívá především na nákup potřebných léků.
Město Opava je s Iraklijem Kandarelim stále v písemném styku. Slezskou metropoli v minulosti několikrát navštívil, například u příležitosti 750 let jejího založení.
Čestné občanství podle nového řádu bylo v Opavě poprvé uděleno v roce 1842. Tehdy ho získali profesoři opavského gymnázia Thomas Zaunar a Faustin Ens. První zmínky lze však najít již v Knize opavských měšťanů, která je vedena od roku 1723. Do této knihy se po projednání v městské radě zapisovala jména obyvatel, jímž bylo uděleno právo měšťanské. Do roku 1850 je zde uvedeno 3,5 tisíce jmen. V současné době je na seznamu zapsáno celkem 25 držitelů čestného občanství, mezi nimi například Petr Bezruč, Zdeněk Nejedlý, T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Pavel Tigrid a Václav Havel. Po osvobození republiky zde figurovali také Klement Gottwald a J.V. Stalin, v roce 1995 je však zastupitelé této pocty zbavili.