Opava se letos opět připojila ke Světovému dni boje proti AIDS
Statutární město Opava a Střední zdravotnická škola Opava uspořádaly pro žáky devátých ročníků základních škol preventivní akci, jak předcházet nakažení viru HIV a dalším pohlavním chorobám. Celkem na třech stanovištích se žáci dozvěděli, jaký je rozdíl mezi HIV a AIDS, jak virus v těle funguje, jakým způsobem se přenáší a jak se tomuto přenosu bránit. Na závěr zhlédli krátký film, který všechny informace programu shrnul v jeden celek. Účastníci si také odnesli tematicky laděné drobnosti. Do akce se zapojily všechny 9. ročníky všech opavských základních škol.
Světový den boje proti AIDS připadá na 1. prosinec a poprvé byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací roku 1988 jako příležitost k osvětě o pandemické smrtelné nemoci AIDS, k povzbuzení boje proti ní a viru HIV, k demonstraci podpory lidem žijícím s HIV i uctění památky jeho obětí.
Jak vyplývá ze zprávy Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, žije v současnosti na světě přes 35 milionů lidí nakažených virem HIV. Česká republika vykazuje
k 31. 12. 2017 celkem 3.160 HIV pozitivních osob. U 590 osob již propuklo onemocnění AIDS
a tomuto onemocnění již podlehlo 398 osob. Virus HIV se přenáší sexuálním stykem, prostřednictvím krve, spermatu či poševním sekretem. Infikovaná osoba je nakažlivá prakticky okamžitě po vniknutí viru HIV do organismu, tedy ještě v inkubační době před rozvojem akutní infekce.
V Moravskoslezském kraji je od roku 1988 do konce roku 2017 evidováno celkem 218 HIV pozitivních osob. Z tohoto počtu je 190 infikovaných mužů a 28 žen. V roce 2017 došlo k poklesu hlášení nových onemocnění, bylo hlášeno 12 nově diagnostikovaných HIV pozitivních osob, z toho 10 mužů a 2 ženy. Nejvíce případů je evidováno v okrese Frýdek-Místek (4), potom Ostrava (3), dále na Karvinsku (3) a 2 případy v okrese Nový Jičín.
Dagmar Polášková, protidrogová koordinátorka a manažerka prevence kriminality