Město bojuje za úplné otevření Rybníčku k pořádání akcí
V loňském roce uzavřela Krajská hygienická stanice provoz Kulturního domu Na Rybníčku po 22. hodině. Stalo se tak po naměření několika málo decibelů nad povolený limit na společenské akci města. Měření proběhlo po opakovaných stížnostech majitelů domu přiléhajícímu k Rybníčku, které směřovali nejen na hygienu, ale také k veřejnému ochránci práv. S tímto rozhodnutím město nesouhlasilo, protože se provedla řada hlukových opatření, a odvolalo se k Ministerstvu zdravotnictví. To však rozhodnutí Krajské hygienické služby potvrdilo.
Vedení opavské radnice s tímto rozhodnutím nesouhlasí a bude hledat další cesty, jak kulturní a společenské akce na Rybníček vrátit. Rozhodnutí hygieniků totiž v praxi znamená, že se zde naprostá většina akcí nemůže konat, což může vést až k úplnému zavření kulturního domu.
„Bohužel se ukázalo, že velmi nákladná stopadesátimilionová rekonstrukce této budovy před více jak 10 lety mimo jiné nevyřešila ani šíření hluku do vedlejší budovy, protože obě budovy nejsou konstrukčně odděleny. Nechápu, jak je možné, že byl tehdy dům zkolaudován pro pořádání společenských akcí,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil a dodal: „Přestože hygienici naměřili jen pár decibelů navíc, dali za pravdu stěžovatelům a celkem nepochopitelně zakázali společenské akce po 22. hodině, a to i v menších sálech, které s bytovým domem bezprostředně nesousedí a jsou situovány směrem do parku. S tímto rozhodnutím nesouhlasíme a budeme podávat odvolání až ke správnímu soudu.“
Vedle kulturního domu je bytový dům, obě budovy jsou stavebně propojené a přes společné zdi se přenáší hluk. „Pokoušeli jsme se marně jednat s majitelem sousedícího bytu, kterému město nabídlo finance, aby se mohl odstěhovat a zajistit si nové bydlení. I nadále hledáme technické možnosti, jak přenos hluku eliminovat, protože pokud se na Rybníčku nebudou moci konat společenské akce, je tato budova zralá na zavření. Nechali jsme si od specializované firmy zpracovat návrh opatření, kterým je stavba speciální mušle, jejíž náklady jsou přes 13 mil. korun. A není zde garance, že toto opatření bude stoprocentně fungovat. Tak velké město jako Opava nemá v současné době jiný prostor s takovou kapacitou pro pořádání kulturních a společenských akcí, což jeho občany velmi poškozuje,“ pokračoval primátor, podle kterého pořadatelé z důvodu zákazu konání akcí po 22. hodině nemají o pronájem sálu zájem. Podle primátora kauza jen potvrzuje nutnost postavit v Opavě nový víceúčelový sál. Město plánuje jeho stavbu v prostoru za dnešní Slezankou.
Roman Konečný,
tiskový mluvčí