Legiovlak přijel i do Opavy
Legiovlak – unikátní legionářské muzeum na kolejích, v září poprvé zavítal i do Opavy. Ve stanici Opava východ, poblíž uhelných skladů, bude od 23. do 29. září. Slavnostního otevření Legiovlaku v Opavě se zúčastnili i primátor Radim Křupala a jeho náměstci Martin Víteček, Dalibor Halátek a Josef Stiborský.
Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá z 12 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví.
„Když vše vyjde, představíme novinku – poslední vagon do kompletní soupravy,“ řekl tajemník projektu Legie 100 Jiří Charfreitag a dodal: „Bude to luxusní vagon pro ubytování důstojníků. Jeho rekonstrukce byla nesmírně náročná a velké potíže nám dělalo sehnat správná kola, ty už díky spolupracujícím organizacím máme.“ Nový vagon tak bude upraven jako zázemí pro velitele, a tak bude moci každý návštěvník porovnat, jak na tom byli prostí vojáci v tzv. těpluškách, které byly až pro 16 mužů, oproti důstojníkům v téměř salonních vozech.
Každý návštěvník může v Legiovlaku zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka ve vagonu, který je označený jako Plukovní prodejna, dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 2 000 karet legionářů. Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Komentované prohlídky s průvodcem pro veřejnost bez objednávky začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.
Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. „Kromě zmíněného důstojnického vozu jsme letos rozšířili i o kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy,“ uvedl Charfreitag. Návštěvníci si tak dále budou moci prohlédnout vagon polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, kovářský vagon s obráběcí dílnou, krejčovský či štábní vůz. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.
Opava byla pro legionáře důležitým městem. Ve 20. letech minulého století jich na Opavsku žilo přes 300. V Opavě dokonce vzniklo v historickém Mullerově domě Muzeum památek národního odboje otevřené 28. října 1928. Legionáři se v našem městě zapojili za 2. sv. války i do domácího odboje, zejména v Obraně národa. Za to byli plukovníci Jaroslav Konečný a Jan Vlachý a další popraveni.
Fotogalerii najdete na www.facebook.com/mestoopava.