Investiční akce města v roce 2024
Při přípravě návrhu rozpočtu města Opavy na rok 2024 se řešily také plány na investiční akce v novém roce. Město bylo vystaveno tlaku na omezení výdajů, které negativně ovlivnilo více faktorů, především pak podmínky daňového balíčku vlády, změny DPH a vize, která slibovala omezení či zastavení dotační politiky státu.
„Zatímco v jiných letech máme na investice při schvalování rozpočtu minimálně 300 milionů, tentokrát nám zůstalo na investiční akce pouhých 66 milionů korun. Vedle pokračování nebo dokončení již začatých staveb, které máme finančně kryté z předchozího roku, nové zahájíme podle toho, jak se budu situace s příjmy a zůstatkem vyvíjet a jaké se nám podaří získat dotace,“ komentuje rozpočet opavský primátor Tomáš Navrátil s tím, že vedení města je připraveno realizovat připravené strategické akce, které jsou pro rozvoj města nezbytné.
Mezi již rozjeté investiční akce, financované z rozpočtu roku 2023 či s pomocí již získaných dotačních programů, samozřejmě patří rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda a zimního stadionu. Zatímco zimák se rozhodlo město financovat z vlastního, u Bredy zatím došlo k základním opravám a zajištění stavby a nadále bude záležet na možnostech, které nabídnou případné dotace. To i v ohledu na to, jak dopadne probíhající soutěž, která má přinést konečný návrh, jak Bredu komplexně rekonstruovat a využívat v budoucnosti. Dokončovat se budou i menší akce, například rekonstrukce MŠ v Kylešovicích či rozšíření kapacity MŠ v Malých Hošticích.
Dalšími investičními akcemi jsou ty, které se už v uplynulém roce připravovaly. Jedná se např. o rekonstrukci Městského domu kultury Petra Bezruče, který se vybrané stavební firmě předává už 2. ledna, výstavby nové moderní kompostárny za Kateřinkami, sběrného dvora v Kylešovicích či třeba plány na zbourání objektu Slezanky a úprava zeleně v prostoru Horního náměstí. V plánu je rekonstrukce části budovy Střediska volného času v Jaselské ulici, kam se nejspíš budou nuceny přestěhovat kroužky a další aktivity z budovy v Husově ulici.
Další investice budou směřovat do opatření, která v budoucnu městu ušetří náklady. Sem patří třeba první etapa rekonstrukce veřejného osvětlení nebo instalace fotovoltaiky na několika školách provozovaných městem. Fotovoltaika by měla být instalovaná také na budovu E magistrátního areálu Krnovská nebo na Seniorcentru.
„Jednou z největších akcí by mělo být zavedení nové digitální technologie do opavských základních škol, konkrétně se jedná o virtuální realitu v rámci modernizace výuky, na kterou chceme využít dotaci IROP. Celkové náklady by mohly dosáhnout na necelých 112 milionů korun, dotace by měla pokrýt 80 % z této částky, takže město by případně ze svého doplatilo jen 16 milionů,“ pokračuje opavský primátor s tím, že další akcí s dotací by měla být ta do Centra denních služeb pro osoby s tělesným a kombinovaným postižením v ceně 35 a půl milionu, na kterou město žádá dotaci převyšující 32 milionů Kč. I přes nejasnost v budoucnosti dotací chce být město připraveno a nechává pokračovat přípravu projektových dokumentací na některé záměry a samozřejmě aktivně sleduje, o jaké dotační tituly by se mohlo ucházet. Také budeme aktivněji žádat o dotace z Moravskoslezského kraje.
Podle Tomáše Navrátila má i pro rok 2024 město zpracovaný zásobník možných investičních akcí, které se zahájí podle okolností. Další podobný seznam tvoří tzv. jmenovité akce, tedy opravy, úpravy či rekonstrukce menšího rozsahu, které se realizují na základě ušetřených financí z velkých akcí. Tedy, když se městu povede vysoutěžit zakázku většího rozsahu tak, že je výsledná cena realizace nižší, než se předpokládalo, ušetřené peníze se investují právě zde. Co pro město Technické služby Opava za jinde ušetřené peníze opraví, se tedy ukáže až v průběhu roku.