Obří Oreo dostali tvůrci betlému
Tak velikou sušenku Oreo ještě nikdy nikdo neviděl a nejspíš už také nikdy neuvidí. Opavská továrna Mondelez vyrobila doslova obří krabici ve stylu sušenky Oreo, která však neobsahuje ve svých útrobách známou vanilkovou náplň, ale desítky druhů dobrot, díky kterým je Opava známa doma i v zahraničí.
V pondělí 4. prosince po poledni pak tohoto obra přinesl ředitel Mondelezu Emmanuel Chilaud na opavskou Hlásku, kde si ji od něj převzal primátor Tomáš Navrátil.
„Podobně jako v loňském roce upekli v Mondelezu obří tatranku, kterou jsem následně věnoval jako poděkování města sestřičkám opavské nemocnice, rozhodl jsem se dnes toto Oreo věnovat tvůrcům betlému, který byl včera v podvečer odhalený v Jaktaři. Myslím, že za skvělou práci, kterou odvedli, si klienti Charity Opava trochu toho sladkého zasloužili,“ uvedl k převzetí sladké pozornosti z rukou ředitele továrny opavský primátor.
Toto jedinečné Oreo má průměr 55 cm a váží kolem 10 kg. Uvnitř je ukryto na 150 kusů sušenek, oplatek a čokolády různých chutí. „Jsem rád, že se takto mohu připojit k panu primátorovi a poděkovat klientům Charity Opava za jejich práci pro město,“ řekl ředitel továrny Mondelez v Opavě-Vávrovicích Emmanuel Chilaud.
Odpoledne (4. prosince 2023 v 17 hodin) se pak za přítomnosti primátora rozsvítil jaktařský betlém, který z popudu města Opavy vyrobili klienti Charity Opava. „Chtěli jsme oslovit některou z místních firem či organizací a Charita Opava má v Jaktaři své ředitelství,“ vysvětluje vedoucí odboru opavského primátora Jana Foltýsová a pokračuje: „A tak se nakonec do výroby originálního betlému, který zaplatilo město Opava, pustili zaměstnanci a především klienti Charity Opava.“ Bylo to na popud místních občanů, kteří si přáli vánočně vyzdobit také svoji část města.
A právě při příležitosti odhalení a rozsvícení betlému v Jaktaři předal primátor Tomáš Navrátil obří Oreo do rukou ředitele Charity Opava Jana Hanuše jako poděkování za ochotu i práci klientů Charity Opava, kterou do výroby betlému vložili. Betlém je umístěný na paloučku v zatáčce naproti pneuservisu Prejda a je výsledkem součinnosti dvou charitních středisek. Postavy svaté rodiny vyřezali na speciálním laseru zaměstnanci Chráněných dílen Charity Opava. Zbytek už ale museli zvládnout klienti sociálně terapeutické dílny Radost pod vedením vedoucího dřevařské dílny Petra Kubesy. „Výslednou podobu jsme vybírali z několika návrhů, musela být totiž přiměřeně jednoduchá na zpracování, aby ji zvládli vyrobit i naši klienti s handicapem. Zároveň jsme potřebovali, aby byla nejen funkční, ale také dostatečně bytelná a ustála například poryvy větru. No a samozřejmostí bylo, že musí být také krásná,“ popisuje Petr Kubesa.
Nakonec zvítězila předloha ve tvaru trojúhelníku, který je tvořen pěti velkými dřevěnými částmi včetně podlážky, a je tak jednoduše rozebíratelný, díky čemuž se bude moci po uskladnění používat i další roky. Betlém se v Radosti vyráběl celkem třicet dnů a na jeho výrobě se postupně podílelo sedmnáct klientů této sociálně terapeutické dílny. Součástí jejich práce, na kterou jsou právem pyšní, bylo také natření postav svaté rodiny fasádní barvou, díky které budou moci vzdorovat nepřízni počasí.
Při rozsvícení betlému v Jaktaři si přibližně padesátka místních zazpívala společně s dívčím pěveckým sborem vánoční koledy a pochutnala na horkém punči, který připravila opět Charita Opava. Spolu s betlémem je rovněž vánočně osvětlená nedaleká kaplička uprostřed kruhového objezdu, takže nová slavnostní výzdoba kromě místních potěší i řidiče aut směrem na Bruntál a Krnov.
Martin Kůs
tiskové oddělení