Jak jsou na tom opavské děti s kouřením?
Děti začínají experimentovat s cigaretami průměrně v 10 letech. Proto město Opava ve spolupráci se Střední zdravotnickou školou a organizací ELIM pořádá každoročně preventivní program pro 4. ročníky základních škol v rámci Světového dne bez tabáku.
Žáci pracují ve skupinkách, kde se dozvídají informace o problémech s kouřením. „Nově jsme zařadili problematiku nikotinových sáčků, které se na školách začaly šířit. Sáčky neobsahují tabák, ale čistý nikotin. Prodávají se v lákavých barevných krabičkách a mohou způsobit vážné problémy psychického i fyzického rázu,“ říká Dagmar Polášková, protidrogová koordinátorka města.
Součástí programu akce je anketa, kterou město zpracovává od roku 2014. Letos zahrnuje výstupy od 457 čtvrťáků. Z těch vyplývá, že 15% respondentů již svou zkušenost s kouřením má. Lépe jsou na tom dívky, kdy cigaretu vyzkoušelo 13%, u chlapců 16%. Chlapci většinou získali cigaretu od rodičů a kamarádů, dívky hlavně od rodičů. S rostoucím věkem přibývá zkušeností. Téměř 66% dětí pochází z rodin, kde je alespoň jeden z rodičů kuřákem.
„V porovnání s minulostí má zkušenost s cigaretou o 5% více dětí, než před vypuknutím pandemie. Současně pozorujeme nárůst u dětí, které pocházejí z rodin, kde ani jeden rodič nekouří. V roce 2019 to bylo přibližně 12% těchto dětí, letos již 34%. Je tedy pravděpodobné, že pandemická opatření jako uzavření škol a přechod na distanční výuku měly negativní dopad i v oblasti prvních zkušeností s kouřením,“ hodnotí Polášková.
Světový den bez tabáku, ke kterému se Opava připojila posedmé, připadá na 31. května. Smyslem je upozornit na celosvětovou tabákovou epidemii a zdůraznit prevenci kouření, které způsobuje onemocnění a smrt. Každý rok na aktivní či pasivní kouření umírá až 6 miliónů lidí.
Dagmar Polášková
protidrogový koordinátor a manažer prevence kriminality
MMO