Další břehy 2015 – Dar smrti, dar života
Dar smrti, dar života (30. 3. – 29. 4. 2015)
Toto téma dramaturg festivalu Petr Rotrekl nosil v hlavě dlouho, ale chtělo svůj čas a jistou dávku odvahy, než se proměnilo v živoucí program 19. ročníku Dalších břehů. Smrt je sice nedílnou součástí života, ale v našem moderním světě se stala určitým tabu, potlačovaným i když nevyhnutelným. A proto je potřeba o konci života mluvit, abychom neztratili schopnost prožít bolest stejně jako radost z každého dne. Festival se k „chmurnému” tématu postavil otevřeně a v každém pořadu hledal naději, pozitivní hodnoty, ale i zamyšlení nad věcmi, které nás přesahují. S vážnou tváří i nadsázkou a humorem Další břehy přijaly dar smrti a dar života.
Zahájení 19. ročníku proběhlo živelným průvodem neživých bytostí pod taktovkou žáků a učitelů výtvarného a tanečního oboru Základní umělecké školy a pracovníků kanceláře primátora města v reinkarnaci v kompletní Adamsonovu rodinu. V kostele sv. Václava pak byly zahájeny výstavy Pokorná zátiší uplývajícího času Jiřího Siostrzonka a Otisky duše absolventky opavské ZUŠ Venduly Kolářové. V Restauraci a vinárně U Přemka pak pokračovalo záhrobní veselí K smrti veselým večírkem.
Ještě před oficiálním zahájením festivalu měly vernisáž další tři výstavy. V Galerii Obecního domu se představila ojedinělá fotografická výstava Opava 1945 – Mrtvé město sestavená z fotografií poválečné obnovy města. Skupina opavských fotografů pak vystavila motivy spojené s posledními chvílemi člověka na výstavě Mezi životem a smrtí aneb existuje věčnost? A žáci Základní školy T. G. Masaryka uspořádali svou tradiční výstavu v prostorách školy, tentokrát na téma V Opavě mě baví žít.
O obsáhlosti festivalového tématu svědčí nekonečné množství jeho filmových zpracování a inspirací, které filmařům poskytuje. Aby bylo na tuto šíři možné vůbec nahlédnout, připravil si Petr Rotrekl kinolektorát o tom, co vše musíte vidět, než zemřete. Na filmovém plátně se pak vystřídaly celovečerní díla jako Fénix o hledání svého místa v poválečném světě, kultovní Mrtvý muž Jima Jarmusche, první japonský film oceněný Oscarem Průvodce a protiválečné drama Barmská harfa. Viliam Poltikovič pak také představil svůj televizní cyklus Brána smrti.
Jestliže je konec člověka i jeho znovuzrození velkou inspirací pro filmové médium, pak je stejně silným tématem i pro divadlo. V rámci festivalu do Opavy zavítalo již poněkolikáté pražské Divadlo Na Zábradlí, tentokrát s Požitkáři režiséra Jana Mikuláška. Klicperovo divadlo z Hradce Králové přivezlo své oceňované Jedlíky čokolády. Alfred Strejček a Štěpán Rak předvedli scénické zpracování románu Jacka Londona Tulák po hvězdách. Vanda Hybnerová a Lucia Košiarová ze Studia Alta v Praze provedli nebeskou klaunérii Angel-y. Nechybělo ani pouliční představení Cháronovi blázni nebo pozoruhodné monodrama z Deníku hraběnky M. v podání Zory Jandové. A představili se také studenti Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Slezské univerzity v jednoaktovce Bejrútský nářez. Teatrální výkon předvedla také kapela Děsně fajn, s níž proběhlo žhavé pietní rozloučení. Nesmrtelný balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie a tragický konec veronských milenců pak provedlo Moravské divadlo Olomouc.
V hudbě téma rezonovalo koncerty Lenky Dusilové a kapely Baromantika s projektem V hodině smrti a dekadentního J. H. Krchovského a jeho Krch-off bandu.
Jako vždy se na programu sešla řada zajímavých přednášejících. Již tradiční host Robin Šoen Heřman hovořil o reflexi smrti v japonském filmu a literatuře. Edgar Allan Poe jako mistr hororu a detektivky bylo téma přednášky doc. Martina Pilaře. Jiří Siostrzonek doplnil svůj přínos festivalu přednáškou Umírání ve fotografii a besedou O posledních věcech člověka s Naděždou Špatenkovou a Františkem Krejčou. Na programu festivalu se objevila také akce Žijeme jako vy?! aneb Setkání lidí s mentálním postižením s hosty kavárny.
Festivaloví návštěvníci se nezalekli osudového tématu, naopak z akcí odcházeli posíleni a vědomi si zázračného daru života a jeho jedinečnosti.
Videozáznam můžete zhlédnout zde.
Tato akce byla spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Ke stažení
-
Program 19. Dalších břehů [267,19 kB]
-
Programová brožura 19. Dalších břehů [18,02 MB]
-
Plakát 19. Dalších břehů [103,91 kB]