Další břehy 2013 – Skrze hříchy do nebe
Skrze hříchy do nebe (3. 4. – 28. 4. 2013)
Skrze hříchy do nebe aneb hříchy, pokušení, pokání a co my s tím… Jaký by to byl život bez hříchu? Další břehy se tentokrát vydávají na pouť za poznáním hříchů a pokušení, které život přináší, a stejně tak pátrají v krajině pokání a zápasu s vlastním svědomím. Žádné lidské ctnosti a neřesti nezůstaly utajeny umění ani divákům samotným.
Festival slavnostně zahájila mimořádná výstava významného fotografa Jindřicha Štreita, který na zakázku Dalších břehů vybral ze svého archivu kolekci o lidském hříchu a pokušení. Stejnému tématu, ale z jiného konce se věnovala výstava Veroniky Richterové a Michala Cihláře Červené příšeří, inspirovaná světem sexshopů a dekadentní krásou fetišistického zboží. Hříchům se věnovaly ještě výstavy mladých výtvarníků, Dámského výtvarného klubu při SVČ Opava a Hany Juřenové.
Svým dílem opět přispěla nekonečně tvůrčí ZUŠ Solná, která připravila dva výtvarné happeningy – Neřesti a nectnosti aneb Vnucené výstavy a Leknínové jezírko: poctu Claudu Monetovi za hudebního doprovodu smyčcového orchestru ZUŠ Václava Kálika.
Kolekci filmů, které se věnovaly hříšným příběhům, tvořil Kieślowského Dekalog (moderní podobenství biblického desatera), zvlášť pak ještě dva z příběhů Krátký film o lásce a Krátký film o zabíjení, silný a nervydrásající film z druhé světové války V temnotě Agnieszky Holland, požitkářská Velká žranice (i s pohoštěním) a životopisný dokument Hledal jsem vás o Janu Pavlu II.
Divadelní žánr tentokrát hájily dva odlišné přístupy. Nevázanou improvizační jízdu plnou pokušení spáchal Jaroslav Dušek a divadlo Vizita. S černým humorem přistoupilo Švandovo divadlo ke hře Mein Kampf maďarského dramatika George Taboriho, která se věnuje tématu Hitlerova nástupu k moci, antisemitismu a zpochybnění bezvýhradné pomoci bližnímu.
Festival přivítal také řadu erudovaných hříšníků. Spisovatel Vlastimil Vondruška vyprávěl o středověkém pojetí lásky a erotiky s písněmi středověkých trubadúrů v podání Petra Traxlera. Čestmír Lukeš přednášel o putování k vlastnímu já a o Tibetu a jeho hoře bohů Kailash. Pavel Helan představil osobnost krále básníků a autora Božské komedie Danteho Alighieriho. Hříšná a poetická byla přednáška s ochutnávkou o Absintu a jeho tajemství. Opavským divákům již známý neřestník Robin Šóen Heřman vyprávěl (i z vlastní zkušenosti) o hříších japonských mnichů. Stejně známý Bohumil Vurm se věnoval dílu Hieronyma Bosche a templářům. Proběhl také herecký workshop Mysl a tělo v režii Štěpána Pácla.
Na programu byly také koncerty futuristického punk/jazzového kabaretu První hoře, slovinského pěveckého sboru „Rdeča Zvezda“ a „DPS Domino“ a experimentální kapela Sothein. Hudební drama o dvou dějstvích v kabaretní formě připravila exkluzivně pro festival kapela Šlapeto / Patrola a Ivo Šmoldas. Závěrečný víkend festivalu se věnoval sladké neřesti. Podlehnout čokoládě ve všech podobách mohli návštěvníci Čoko festu v Obecním domě v Opavě.
Videozáznam můžete zhlédnout zde.
Tato akce byla spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Ke stažení
-
Program 17. Dalších břehů [451,5 kB]
-
Programová brožura 17. Dalších břehů [3,07 MB]
-
Plakát 17. Dalších břehů [95,78 kB]