65. Bezručova Opava - Stěhování mezi světy
„Technika překonala všechny vzdálenosti, avšak nevytvořila žádnou blízkost.“ (Martin Heidegger)
Tradiční multižánrový kulturní festival Bezručova Opava už patří neodmyslitelně k atmosféře a času „babího léta“ a také letos nabídne od 5. do 29. září několik desítek pořadů všech uměleckých žánrů, které budou naplňovat zvolené téma. To akcentuje především naši společnou nedávnou zkušenost „covidové doby“.
Zatímco jsme dosud navštěvovali virtuální svět pouze dobrovolně a občas, najednou jsme k tomu nuceni ve stále větší míře. Distanční školní výuka, práce v systému home office, elektronické nákupy, lékařské zprávy, vyšetření a recepty prostřednictvím internetu – náš svět se přesunul do světa počítačů. Poprvé po dvou tisících letech se zavíraly kostely a věřící mohli své spirituální potřeby řešit pouze přes displej domácího počítače. Poprvé se on-line experimenty v oblasti umění přeměňují v nezbytnost a jediný způsob pro umělce, jak se dostat k divákům a posluchačům. Objevujeme nové možnosti, nové způsoby komunikace, ale zároveň si uvědomujeme nutkavou a nenahraditelnou potřebu osobního kontaktu a společného prožívání nejen privátních životních situací, ale také uměleckých zážitků všeho druhu.
Co nám on-line svět dal a co vzal? Jak vnímají tento svět různé generace? Jaké místo má v tomto světě umění? Jak využíváme umělou inteligenci pro rozvoj umění? Bude virtuálno nové reálno? Kde má své místo ČLOVĚK a jeho KREATIVITA? Toto jsou otázky, na které budeme společně hledat odpověď prostřednictvím více než 50 divadelních, filmových, hudebních, výtvarných i literárních pořadů.
V některých programech festivalu využijeme virtuální realitu a vy se tak můžete ocitnout v kůži Řehoře Samsy z povídky Proměna Franze Kafky nebo zakusit zblízka a doslova na dotek divadelní představení Společenství vlastníků (Vosto5), Hamleti (Divadlo Na zábradlí) či Pusťte Donnu k maturitě (Divadlo pod Palmovkou) v rámci projektu Brejlando v klubu Art či sledovat využití nejmodernějších technologií v představení Robot Radius Laterny Magiky. Stěhování mezi světy bude probíhat nejen mezi reálným a virtuálním prostředím, ale samozřejmě také na ose zeměpisné (Expo Dubaj, Mexiko, Izrael, Papua Nová Guinea) nebo na ose časové navštívíme světy doby minulé (představení Discoland, přednáška Středověká pouť, umění a současný člověk, nebo zázračné setkání dvou světů oddělených příkopem času, světa domorodých kmenů a představitelů moderní civilizace zprostředkované uměleckým projektem fotografky a malířky Barbory Šlapetové a sochaře Lukáše Rittsteina.
Programové menu:
Robot Radius – Laterna magika, Cesta – Miloslav Moucha, Discoland – Divadlo Na zábradlí, The People, Na hranici ráje – Jan Pohribný, EXPO Dubaj, Proměna Franze Kafky, Brejlando aneb zažij divadlo v 3D, Solaris Andreje Tarkovského, KATTA, Hudba v reálném i virtuálním světě – Radim Zenkl a Ondřej Kozák, Středověké pouti, umění a současný člověk, Záhadné pouto českého a židovského národa, Den Lichtenštejnska, Sedm let v Tibetu, Expedice Apalucha a Terrible 2s, Mexiko – země opeřeného hada, Ultrasupernatural aneb setkání papuánských domorodců s kosmonauty… etc.
Festival Bezručova Opava byl v minulosti vždy podporován z rozpočtu MSK v rámci nadregionálního významu jako jeden z výrazných reprezentantů kultury Moravskoslezského kraje. Patří k nejstarším festivalům v České republice a je také výjimečným a ojedinělým svou monotematičností a multižánrovostí. Spolupracuje často se zahraničními ambasádami (v minulosti Izrael, USA, Kanada, Itálie, Francie, Polsko, Dánsko, Rakousko, Německo, Řecko, Španělsko) a je pro něj typická účast špičkových českých i zahraničních umělců a souborů, nebo prezentace výjimečných uměleckých projektů, které mají celorepublikový dosah a lákají tak k návštěvě Opavy milovníky umění ze vzdálených destinací. Řada pořadů vznikala na zakázku festivalu a byly jedinečné v rámci České republiky. Každoročně v září, v měsíci nostalgického času odcházejícího léta, je tak od roku 1958 festival nejen poctou velkému básníkovi a slezskému bardovi Petru Bezručovi, ale také velkým svátkem kultury a umění nejen pro obyvatele Moravskoslezského kraje, ale i pro všechny návštěvníky našeho krásného města.