Vyřazení silničního vozidla z provozu
Základní informace
1. Obecní úřad obce s rozšířenou působností vyřadí silniční vozidlo z provozu, pokud
a) o to vlastník silničního vozidla požádá, nebo
b) vozidlo déle než 30 po sobě následujících dnů nesplňuje podmínku podle § 6 odst. 3 písm. b) zákona č. 56/2001 Sb. , podle které Česká kancelář pojistitelů eviduje informaci o splnění povinnosti pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nebo bylo takové pojištění prokázáno jiným způsobem, jde-li o vozidlo, k jehož provozu se vztahuje povinnost sjednat toto pojištění; rozhodnutí může být vydáno jako první úkon správního orgánu v řízení.
2. Vlastník silničního vozidla spolu s žádostí o vyřazení silničního vozidla z provozu odevzdá obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností osvědčení o registraci silničního vozidla, není-li zadrženo podle zvláštního právního předpisu, a všechny vydané tabulky s přidělenou registrační značkou.
3. Vlastník silničního vozidla vyřazeného z provozu je povinen
- zabezpečit toto vozidlo takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí, a
- neodstraňovat podstatné části vyřazeného silničního vozidla, zejména karoserii s vyznačeným identifikačním číslem silničního vozidla a motor.
4. Trvá-li vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, je vlastník vyřazeného silničního vozidla povinen bez zbytečného odkladu po uplynutí této lhůty oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu, adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití.
5. Bylo-li silniční vozidlo odcizeno, požádá vlastník silničního vozidla o jeho vyřazení z provozu bez zbytečného odkladu poté, co se o odcizení silničního vozidla dozvěděl; k žádosti přiloží policejní protokol. Osvědčení o registraci silničního vozidla, není-li zadrženo, a všechny vydané tabulky s přidělenou registrační značkou k žádosti přiloží, má-li je k dispozici. Odstavce 3 a 4 se nepoužijí.
6. Bylo-li silniční vozidlo vyřazeno z provozu podle odstavce 1 písm. b), je vlastník silničního vozidla povinen obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu, do 10 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o vyřazení silničního vozidla z provozu
a) odevzdat osvědčení o registraci silničního vozidla a všechny vydané tabulky s přidělenou registrační značkou a
b) oznámit údaje podle odstavce 4.
7. Obecní úřad obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu, ukončí vyřazení silničního vozidla z provozu na žádost jeho vlastníka, pokud je k silničnímu vozidlu splněna povinnost pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Trvalo-li vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 3 po sobě jdoucí roky, obecní úřad s rozšířenou působností přidělí silničnímu vozidlu novou registrační značku a vydá tabulky s touto registrační značkou a nové osvědčení o registraci vozidla; to neplatí, požádá-li vlastník silničního vozidla před uplynutím této lhůty o zachování registrační značky, tabulek s touto registrační značkou a osvědčení o registraci vozidla.
Kdo je oprávněn v této věci jednat
Oprávněnou osobou k jednání je vlastník silničního vozidla.
Podmínky a postup řešení
Splnění všech požadovaných náležitostí dle právního předpisu (zákon č. 56/2001 Sb.) a souvisejících předpisů.
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Podáním žádosti o vyřazení silničního vozidla z provozu na příslušném úřadě.
Dotčené instituce
Příslušný k vyřazení silničního vozidla z provozu je kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností.
K ukončení vyřazení silničního vozidla z provozu nebo k zápisu adresy místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno, a účelu jeho využití je příslušný jen ten obecní úřad obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu.
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Na Magistrátu města Opavy je příslušným Odbor dopravy, Oddělení dopravně správních agend, Krnovská 71B, (I NP – technici registru vozidel):
Kontakty na pracovníky registru silničních vozidel (rsv) |
||
Ivana Patyková |
553 756 924 |
Technik registru vozidel |
Zdeňka Vašková |
553 756 911 |
Technik registru vozidel |
Olga Laifertová, DiS. |
553 756 909 |
Technik registru vozidel |
Luděk Riedel |
553 756 912 |
Technik registru vozidel |
Úřední hodiny |
|
Pondělí |
08:00 – 17:00 |
Úterý |
Zavřeno |
Středa |
08:00 – 17:00 |
Čtvrtek |
08:00 – 14:00 |
Pátek |
08:00 – 14:00 |
Prokazuje-li se zmocnění k zastoupení, plná moc podepsána úředně ověřeným podpisem nebo uznávaným elektronickým podpisem zmocnitele se nevyžaduje.
Správní a jiné poplatky
Správní poplatky jsou dány položkou 26 sazebníku zákona č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích.
Správní poplatek za vyřazení vozidla z provozu je 200 Kč, vyřazení odcizeného vozidla je bez poplatku.
Správní poplatek za zápis adresy místa umístění vyřazeného vozidla a účelu jeho využití je 50 Kč.
Správní poplatek za zachování registrační značky, tabulek s touto registrační značkou a osvědčení o registraci vozidla u vozidla vyřazeného z provozu je 200 Kč.
Správní poplatek ze ukončení vyřazení silničního vozidla z provozu se nevybírá.
Správní poplatek je hrazen v hotovosti nebo platební kartou na oddělení registru vozidel - technici.
Lhůty pro vyřízení
Zpravidla se věc vyřizuje na počkání, komplikovanější případy dle správního řádu do 30 dnů.
Možnost řešit elektronicky
K jednání se lze objednat na internetové adrese: Objednávka termínu na přepážky
Žádat lze také na Portálu dopravy.
Právní předpisy
Zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ve znění pozdějších předpisů.
Související právní předpisy
- vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
- zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností
Opravné prostředky
Lze se odvolat u správního orgánu, který napadené nepravomocné rozhodnutí vydal (odvolací lhůta činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí). V případě řízení ukončeného pravomocným rozhodnutím lze podat žádost o obnovu řízení u kteréhokoliv správního orgánu, který ve věci rozhodoval, a to do 3 měsíců ode dne, kdy se o důvodu obnovy řízení účastník řízení dozvěděl, nejpozději však do 3 let ode dne právní moci rozhodnutí. Obnovy řízení se nemůže domáhat ten, kdo mohl důvod obnovy uplatnit v odvolacím řízení. O obnově řízení rozhoduje správní orgán, který ve věci rozhodl v posledním stupni. Obnova řízení je možná pouze tehdy, pokud vyšly najevo nové důkazy nebo se provedené důkazy ukázaly nepravdivými, případně pokud bylo změněno nebo zrušeno podkladové rozhodnutí.
Správní trest
Lze uložit pokutu do 50 000 Kč za přestupek dle § 83 odst. 1 písm. d), e), f) zákona č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů nebo za správní delikt dle § 83a odst. 1 písm. f), g), h) zákona č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Formuláře
Formulář žádosti (vytisknout prosím oboustranně):