Opava začíná s tříděním bioodpadu v sídlištích a zahajuje pilotní projekt sběru gastroodpadu
Opava začíná s tříděním bioodpadu v sídlištích
Opavu dlouhodobě trápí velké množství směsného komunálního odpadu (SKO) a velkoobjemového odpadu (VO). Naštěstí existuje řešení.
Každý Opavan vyprodukuje přes čtvrt tuny SKO a VO za rok! Odpad pak putuje na skládku a škodí nejen životnímu prostředí, ale i našemu rozpočtu. Nový zákon o odpadech nastavil přísné limity a vysoké poplatky za jejich překročení. V roce 2022 tak můžeme na skládku uložit maximálně 190 kg SKO a VO na občana. Pokud toto množství přesáhneme, zaplatíme kromě ceny za uložení poplatek 900 Kč za každou tunu navíc (každá tuna do limitu 190 kg/obyv/rok nás vyjde pouze 500 Kč).
Přičemž je třeba uvést, že každým rokem bude docházet ke zpřísňování předmětného limitu 190 kg SKO a VO/rok o 10 kg až na 120 kg/rok v roce 2029 a současně ke každoročnímu zvyšování poplatku až na 1850 Kč/t v roce 2029.
Drastické zdražování by nevyhnutelně vedlo ke zvýšení místního poplatku za odpad. Chceme-li se vysokým poplatkům vyhnout, musíme začít pořádně třídit, tak abychom mohli omezit množství kontejnerů na SKO.
Fyzická analýza odpadu
V prosinci jsme uspořádali fyzickou analýzu odpadů, abychom získali přehled o reálném stavu našich odpadů. Na sběrný dvůr jsme svezli půl tuny SKO z našich sídlišť a ručně jsme se jím probrali, abychom zjistili, co se dá ještě vytřídit.
Výsledky ukázaly, že se v našich nádobách na SKO skrývá plast (8,93 %), textil (7,35 %), papír (5,19 %), sklo (4,91 %), kovy (1,82 %), stavební odpad (1,54 %), elektroodpad (0,76 %), nápojové kartony (0,62 %), dřevo (0,04 %) a léky (0,04 %). Největší podíl ale tvořil biologicky rozložitelný komunální odpad, kterého jsme tam našli 30,49 %!
Kdybychom ho poctivě vytřídili, významně bychom snížili množství odpadu, který končí na skládce! A tak jsme se rozhodli podpořit jeho třídění rozmístěním kontejnerů na bioodpad a spuštěním pilotního projektu na třídění kuchyňského odpadu
Kontejnery na bioodpad
Dosud v Opavě mohli bioodpad třídit jen občané z rodinné zástavby. Vedení města se ale rozhodlo umožnit třídění bioodpadu i obyvatelům sídlišť. Město Opava i Technické služby Opava proto nakupují celkem 110 hnědých kontejnerů o objemu 770 l. Ty během dubna a května rozmístíme do sběrných hnízd na sídlištích.
Kde kontejnery najdete?
V první fázi v dubnu rozmístíme 30 kontejnerů. Ty najdete na menších sídlištích (Hradecká, Hobzíkova, Jurečkova) a v širší oblasti sídliště Olomoucká (v oblasti ohraničené ulicemi Purkyňova, E. Krásnohorské, Nerudova, Palackého až po vnitroblok Sokolovská x Olomoucká).
V květnu pak proběhne druhá fáze, kdy v rámci sídlištní zástavby v Kateřinkách a Kylešovicích, ve vybraných lokalitách v centru města a předměstí umístíme zbylých 80 kontejnerů.
Rozmístění kontejnerů naleznete na Mapovém portálu.
Má smysl třídit bioodpad?
Jednoznačně! Správně třídění bioodpadu má hned několik výhod. Když ho doma oddělíme od směsného odpadu, nebude nám nepříjemně zapáchat koš. Po vyhození do hnědé nádoby bioodpad neputuje na skládku, ale do kompostárny, kde se promění na kvalitní hnojivo a vrátí se zpátky do půdy. Tím se vyhneme zvýšeným nákladům za skládkování a zároveň pomůžeme zúrodňování půdy.
Co můžete vhazovat do kontejneru na bioodpad?
Do hnědého kontejneru vhazujte nevyužitelnou zeleninu a ovoce, kuchyňský odpad rostlinného původu (např. slupky od ovoce a zeleniny, skořápky ořechů, čaj a kávová sedlina apod.) a zelený odpad (např. nadrcený či nastříhaný ořez stromů a keřů, zeminu z květináčů, trávu a listí, vyhaslý dřevěný popel a piliny). Do kontejneru také patří mokré a mastné ubrousky.
Co nemůžete vhazovat do kontejneru na bioodpad?
Do hnědého kontejneru nevhazujte kuchyňský odpad živočišného původu (tuk z fritézy, zbytky masa, kosti, mléko), uhynulá zvířata, kočkolit, exkrementy zvířat, biologicky nerozložitelné odpady, igelitové sáčky, letáky, noviny ani použité pleny.
Pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu
Velká část bioodpadu vzniká v kuchyni, ale málokdy se správně vytřídí, proto nakonec končí v popelnici na SKO, odkud putuje na skládku. My jsme se ale rozhodli to změnit a od dubna spouštíme pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu v domácnostech.
V rámci tohoto pilotního projektu se přistaví 40 hnědých nádob o objemu 120 l k domům na sídlištích Hradecká, Hobzíkova a Jurečkova, do širší oblasti sídliště Olomoucká, na Rooseveltovu 23 a Skřivánčí 7.
Domácnosti v této lokalitě od nás také postupně dostanou speciální nádobu, do které budou moci třídit kuchyňský odpad přímo v kuchyni. Po jejím naplnění pak odpad vysypete do nejbližší 120l nádoby na kuchyňský odpad.
Odpad se pak 1 x týdně sveze do bioplynové stanice Rapotín, kde se promění na certifikované hnojivo a na energii a teplo, čímž se znovu vrátí do oběhu.
Co můžu vhazovat do nádoby na kuchyňský odpad?
120l nádoby slouží především ke třídění kuchyňského odpadu živočišného původu a jiných zbytků z kuchyně, které nepatří do 770l nádoby na bioodpad. Lze do nich dávat i rostlinné zbytky, ale k tomu účelu jsou primárně určeny s ohledem na ekonomiku procesu právě velké nádoby na bioodpad ve sběrných hnízdech.
Do nádoby na kuchyňský odpad patří veškeré kuchyňské zbytky jídel, pečivo a těstoviny, menší kosti (kuřecí, rybí), syrové maso a ryby, zbytky z vařeného jídla, potraviny po datu spotřeby, čaj a kávová sedlina, zbytky od ovoce a zeleniny, skořápky od vajec.
Co nemůžu vhazovat do nádoby na kuchyňský odpad?
Do hnědé nádoby nevhazujte velké kosti (hovězí, vepřové), zvířecí trus, nedopalky cigaret ani oleje a tuky. Veškeré podrobnosti o pilotním projektu se dozvíte z letáčku, který přijde do schránky všem domácnostem ve vybrané lokalitě.
Děkujeme všem občanům, kteří se s námi zapojí do budování města s minimem odpadů.
Závěrem připomínáme, že nejlepší odpad je ten, který VŮBEC nevznikne.
S pozdravem odpadu ZMAR